Kai moterys dirbdavo buitinės technikos darbus…

Kai dabar sugenda skalbimo mašina ir imamas paniškai ieškoti skalbimo mašinų remontas Vilniuje, visi su siaubu suprantame, kad, kol taisys – teks kažką skalbti rankomis. Tačiau juk buitinė technika, kuri dabar mums taip padeda kasdieniniame gyvenime, yra ne kas kita, kaip šio šimtmečio išradimas, kurio tiesiog anksčiau nebuvo. O darbus padaryti reikėdavo.

Tik kai sugenda buitinė technika, pagalvojame apie senesnius laikus

Sena skalbimo mašinaKai sugenda skalbimo mašina, kviečiame meistrą ir darome tai senovišku būdu – skalbiame rankomis. Kai neveikia šaldytuvas, turime dar gerai pasukti galvą, ką daryti. Geriausiu atveju, šauna į galvą maistą padėti į šaltą balkoną, sandėliuką, ar į šaltą vandenį sudėti puodus su maistu, kad tai būtų kaip šaldytuvas. Tikrųjų senovinių šaldymo metodų jau net netaikome… Jei sugenda plaukų džiovintuvas, na, tiesiog leidžiame plaukams išdžiūti patiems. Sugedus orkaitei, tenka kepti keptuvėje ir t. t. Sugedus mikrobangų krosnelei – šildomės vėlgi ant dujinės. Taigi, nemažai dalykų tenka daryti paprastai ir primityviai, kol gabūs meistrai sutaiso mūsų buitinę techniką ir sugrąžina į įprastą komforto zoną.

Prieš pusantro šimto metų gyvoji buitinė technika – moters rankos

O jeigu atsuktume laiką atgal šimtu ar pusantro šimto metų, nerastume jokios tokios technikos, kurią dabar naudojame ir kurią taiso meistrai. Mat tada buvo rankų darbas. Ir tai – išskirtinai moterų rankų darbas, kad ir kaip tai atrodo keista dabar, kai suprantame, kad tai netgi nėra tokie jau fiziškai lengvi darbai. Tarkime, skalbimas tik ir būdavo rankomis, be mechaninės pagalbos, turint keletą medinių „palengvinančių“ įrankių. Virimas, maisto šaldymas, šildymas – viskas paprastai virtuvėje, su primityviomis priemonėmis. Visi darbai, kuriuos dabar pas mus atlieka technika, būdavo atliekami moters rankų. Dar ir dabar kartais moteris ištaria „aš ne indaplovė“, kai per dažnai tenka plauti indus. Tačiau iš tiesų būtent indaplovė ir išvadavo moterį iš anksčiau jai natūraliai priskirtos indų plovimo „pareigos“.

Pirmosios buitinės technikos reklamos

Jeigu pažvelgtumėte į tokių magnatų kaip BOCH, PHILLIPS ir kitų buitinių prietaisų reklamas jų pačioje pradžioje, pamatysite, kad jos kreipėsi arba į vyrus, ir liepė nupirkti moterims šiuos prietaisus, arba kreipėsi į moteris, ir siūlė prašyti vyrų, kad nupirktų… Taip, tarsi būtų kažkas visiškai priskirta lyčiai. Tačiau iš tiesų tai buvo susiję su lyčių revoliucija, o taip pat ir su proveržiu technologijų pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>